header
INDIA

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Aktuálne: 

1. Umiestnime do Stanmore predmestie Londýna od polky septembra ženu s hovorovou Angličtinou a vodičákom, do rodiny s otcom a dve deti vo veku 14 a 16 rokov. Pozícia Housekeeper, udržiadanie domácnosti, nákupy, varenie, žehlenie, domáce práce. Plat 200 - 230 Libier týždenne  / až do 1322 Eur mesačne  / plus strava a samostatné ubytovanie zdarma. Dlhodobejší pobyt. Agentúra MC Tour V prípade záujmu píšte na mctour@nextra.sk , prezvoňte nám na 0903 426 886, 0948 483 776 zavoláme vám späť

2. Umiestnime od októbra na jeden rok do oblasti Kent do jednej rodiny do veľkého domu pár dievča a chlapca či muž a žena vek nad 24 rokov obaja musia mať hovorovú Angličtinu a vodičáky a obaja chcieť jazdiť vľavo. Rodina má dve väčšie deti 14 a 16 ročné takže sa jedná poväčšine o domáce práce a hlavne pre chlapca práce okolo domu a v záhrade. Venčenie 4 malých psov.  Práca cca 40 hodín týždenne každý. Pár má k dispozícii zvlášť svoj vlastný byt s kuchynou obývačnkou kúpelnou a sociálnym zariadením v podkroví. Dostávajú spolu 50 Libier týždenne na stravu ktorú si sami pripravujú. Platové podmienky spolu pre oboch od 325 - 425 Libier týždenne. / mesačne pre oboch až do 1700 Libier = 2400 Eur / Agentúra MC Tour V prípade záujmu píšte na mctour@nextra.sk , prezvoňte nám na 0903 426 886, 0948 483 776 zavoláme vám späť

Ostatné aktuálne rodiny do Anglicka  tu dole pod textom.

Milá budúca záujemkyňa, milý budúci záujemca o Au-Pair pobyt, o Au-Pair  pobyt Plus prípadne o Mothers Help pobyt Anglicko ,

naša Agentúra umiestňuje už od roku 1995 jednotlivcov občas aj páry do rodín do viacerých krajín EU,

ANGLICKO - Au-Pair, Au-Pair Plus pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá, chlapcov / pre chlapcov iba Au-Pair pobyty/ a ženy od 18 do 58 rokov so základnou Angličtinou , plat 300 - 600 GBP mesačne v čistom, strava a ubytovanie v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Londýn a okolie.

Dobre platené Mothers Help do ANGLICKA ku deťom do rodín pre dievčatá a ženy od 23 do 58 rokov s hovorovou Angličtinou, plat minimálne 600 - 800 GBP prípadne aj viac mesačne v čistom, strava a ubytovanie zdarma, bez odvodov, v ojedinelých prípadoch rodiny odvody platia záleží od výšky platu. 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Londýn a okolie ale aj inde. Minimálny pobyt na 6 mesiacov a dlhšie. Ideálne pre bývalé Au-Pair alebo pre staršie záujemkyne.

ANGLICKO – ku starším do domácností Live in care pobyty - Umiestnime ženy od 25 - 60 rokov s hovorovou Angličtinou a praxou so staršími stačí prax iba z domáceho prostredia ako spoločníčky Live- in care ku starším ľuďom do domácností, plat minimálne 150 Libier až do 350 Libier týždenne / plat v Eurách mesačne od 800 - 1950 v čistom / + strava a ubytovanie zdarma, Rodiny platia všetky odvody. V ojedinelých prípadoch vopred dohodnutých odvody neplatia, záleží podľa výšky platu, v takom prípade si môžete uhrádzať odvody sami ako samoplátcovia na Slovensku z minimálnej mzdy. Vítané sú šoférky ale nie je to podmienkou. Nemusí byť zdravotnícke vzdelanie ani certifikáty. Obzvlášť Londýn a okolie ale aj iné miesta. 1-2 dni v týždni voľno. 

TALIANSKO - Au-Pair, Au-Pair Plus pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá a ženy od 18 do 30 rokov so základnou Angličtinou alebo Taliančinou , plat od cca 400 Eur mesačne v čistom, strava a ubytovanie v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Rím a okolie.

MALLORKA  Španielsko- Au-Pair  pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá, chlapcov a ženy od 18 do 30 rokov so základnou Angličtinou alebo Španielčinou, občas aj Nemčinou, plat cca od  300 Eur  mesačne v čistom, strava a ubytovanie  v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Palma de Mallorka a okolie.

FRANCÚZSKO - Au-Pair, Au-Pair Plus pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá a ženy od 18 do 30 rokov so základnou Francúžštinou , plat od cca 360 – 450 Eur mesačne v čistom, strava a ubytovanie  v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Nice a okolie, ale aj iné mestá, prípadne ostrovy.  

RAKÚSKO - Au-Pair ku deťom do rodín pre dievčatá a ženy do 28 rokov so základnou komunikatívnou Nemčinou , plat 507 Eur mesačne v čistom, strava a ubytovanie zdarma, rodina prispieva polovičnými nákladmi na školné, práca cca 20 hod týždenne, 1 -2 dni voľno týždenne, 25 dní platenej dovolenky ročne. Celé územie Rakúska.

Krátkodobé LETNÉ pobyty na minimálne 3 mesiace sú možné vybaviť aj do Talianska s Angličtinou alebo Taliančinou, do Anglicka, na Mallorku s Angličtinou alebo Španielčinou,  a do Francúzska s Francúžštinou.

Prosím po prečítaní nám vyplňte v prípade záujmu ako prvý krok  Bezplatnú registráciu z našej web stránky www.mctour.sk  alebo Kartu Au-Pair  ktorá bude priložená v prílohe mailu – stačí ju vyplniť priamo v PC, a kliknúť nám späť. Nemusíte ju vytláčať a podpisovať. Ako podpis stačí napísať vaše meno v PC. Keď dostaneme od vás vypísanú Bezplatnú registráciu alebo Kartu Au-Pair budeme Vám posielať ďalšie materiály na vyplnenie už v jazyku tej krajiny ktorú ste si vybrali.

Budeme od vás chcieť potom fotky, vyplnené jednoduché dotazníky ktoré vám pošleme, list pre rodinu ,odporúčania... všetko Vám budeme posielať na základe registrácie mailom alebo poštou.

Poplatok: Po úspešnom nájdení rodiny  pri prijímaní pozývacieho listu od rodiny konkrétne pre Vás na Vaše meno a pri podpise zmluvy pred vycestovaním sa platí jednorázovo iba asistenčný poplatok 30 % z vopreddohodnutého jednomesačného platu za asistenciu podľa informácií vo všeobecných materiáloch podľa výšky vreckového. Nie je to poplatok za sprostredkovanie Au-Pair. Pobyt Au-Pair je sprostredkovaný zdarma.

Asistenčný  poplatok je vyberaný výlučne na základe živnostenského oprávnenia Magdalény Cisárikovej Agentúry MC Tour. Poplatok za sprostredkovanie práce Agentúre MC Tour neplatíte, práca je sprostredkovaná zdarma. Platíte však asistenčný poplatok. Predmetný poplatok slúži na zabezpečenie organizačnej a administratívnej činnosti - zahŕňa prvotné informácie o činnosti agentúry, personálne poradenstvo, príprava uchádzača pred príchodom do zahraničia, informovanosť uchádzača, formuláre, vstupné rozhovory, odpovedanie na dotazy mailom a telefonicky, prepisovanie životopisu do slovenčiny použiteľného formulára, zadávanie podkladov do systému partnerských spoločnosti a ďalšie obdobné činnosti. Vyššie uvedený poplatok teda nie je vyberaný za sprostredkovanie zamestnania a žiadnym spôsobom s následným sprostredkovaním práce nesúvisí. Poskytneme vám kompletné poradenstvo ohľadne formalít, oznamovacích a registračných povinností, ako aj všeobecné informácie čo je potrebné vybaviť pred vycestovaním do zahraničia a po príchode späť do krajiny. Asistenčný poplatok sa platí až po vybavení, pri podpise zmluvy. Nárok na poplatok za naše služby sa platí až po ich zabezpečení. Nevyberáme žiadne iné registračné poplatky ani poplatky za preklad.

Asistenčné služby zahŕňajú :

asistenciu pri zisťovaní  dopravy do zahraničia, následne príprava cestovného itinerára pre príchod na pracovné miesto

  1. zaistenie odvozu z letiska alebo autobusovej či vlakovej stanice, zistenie spojov
  2. poskytnutie informácií ohľadom ubytovacích možností v zahraničí a ich zaistenie
  3. inštrukcie čo si zobrať so sebou a ohľadne pracovného oblečenia
  4. pomoc v krízových situáciách a help line kontakt 
  5. poskytnutie informácií o životných podmienkach, pracovných podmienkach a úradných povinnostiach v zahraničí. / prihlásenie na úradoch / poradenstvo ohľadne zahraničnej legislatívy
  6. poskytnutie kontaktov na koordinátorov a kontaktné osoby

 

Aktuálne rodiny Anglicko: 

Family

Location

Start/end date

Brief information

770 Imrie

Ashtead, Surrey(close to London)

1st of June for 6m-1y

AP+, £100, not necessary driving, single mother works part-time, B9,B3, has dog, good English, prefer Hungarian or Romanian but open

771 Colson-Shaw

Kennington, London

Asap for 9m-1 year

AP+, £100, G5, satisfactory English, parents at work, no driving, no pets, someone creative, musical

769 Tucker-Caxton

Caxton, Cambridgeshire

Asap(Very flex) until the end of the year

AP+/ MH, £150, B5,B3, baby boy, daily driving, no pets, mother doesn’t work, good English,

703 Killick-Edmondson

Sunbury, Surrey

Asap-as long as possible

Mother's help,£200,G2, prefer driver,  Satisfactory English, mature, prefer chinese, filipines, but open. 4 full days work, no pets, mother works p/t

0768 Gothi-Krishnamurthy

East Putney, London

Start  20/05/15 until 31/10/2015

Mother’s help, £150, no driving, satisfactory English, G 2 1/2 , unborn baby, mother doesn’t work, no pets, no Spanish/Italian/Portugese.

519 Thornhill

London

Asap for as long as possible

Mother’s help, £200-240, accept male, daily driver, G3,B2, good English, single mother,

765 Pallis

Chiswick, London

ASAP-till August

Mother’s help, live-in(£130-200) our live-out, mother is away for 3months, B1, no driving, no pets, someone energetic

633 Campbell

Grouville,Jersey

End of May, for 1y

AP, G8,G4, single mum,good English, driver, has rabbit

539 Kozak-Entonu

Ilford, London

Asap for 2ys

Mother’s help, £150, G4,B2, mother works part-time, no driving, no pets, prefer Polish but open, half-Polish family

750 Neal-Fenwick

Wandworth, London

Flexible

AP+, £120, G6,G3,G2, fluent English, mother works from home, no pets yet(maybe dog later), someone active, has social life

686 O’Sullivan

Putney, London

Asap until summer of 2016

AP+, Fluent English, £100, G5,G3, parents work part-time, no pets, no driving, someone who is proactive, can cook,

665 Oseman

Henley on Thames

Asap for 6m-2ys

Mother’s help, daily driver, £130, B3, B1, Good English, prefer Australian, Canadian, French , Swiss or Spanish, Scandinavian but open, good cook, mother works from home

 

 743 De La Maza Portillo

Twickenham, London

Asap for 1y

AP, occasional driver, B7(has asperger syndrom),B6,B4,G4, basic English, require Spanish,parents at work,no pets,

748 Mandy

community near Bath

01/06/15 – 01/06/17(some flex)

Mother’s help,£200, G4, occasional driver, has 4 cats, good English, Australian, south American, African, english,someone who loves community living,someone musical, artistic, single mother

746 Zammit

Kingsdown, Deal, close to Dover

Mid-May until 2016

Mother’s help, £100-150, B3, G2, mother works part-time, has dog and a cat, satisfactory English, occasional driver, someone hard-working with no commitments

 506 Patel

South Croydon,

Beg of June for 1y

Mother’s help, prefer French but open, £140-150, G1,G2 1/2, satisfactory English, no driving, no pets, parents at work,

744 Jones_Camberley

Camberley

ASAP-ongoing

AP+, £90, G12,G9, daily driver, Satisfactory English, prefer Italian or German but open, single parent, works,

 

174 Troy

Acton, London

Mid-End may- June/july 2016

AP, daily experienced driver, £120, G8,G5, no pets, good English, accept smoker, parents are at work

 

670 Palmer

Watford

Asap for 1y

AP+ £100/mini mother's help £130, mother is at home, prefer Spanish, Kiwi, Aussie.work Tues-Sat,Sun-mon off, satisfactory English. Accept male AP, B5, G6m, no driving, no pets

735 Robertson

Shepherds Bush, London

Asap, as long as possible

Mother’s help, £140, B 2 1/2, B7m, mother works p/t, good English, exp with babies,no pets, not necessary driving, but would be nice

733 Mason

Putney, London

June/Beg of July for 12m

AP+, £100, Good/fluent English, single parent, works freelance, someone flexible, has exp with kids under 5, B3,G3, will get a puppy soon, not necessary driving, but would be nice, prefer French and German but open

582 Tzinmann

Warwick Avenue, London

5th of May for 6-12m

AP or AP+, £100, Good English, G7 ½, B6, B6 months, no driving, no pets, parents are at work, French-Jewish Family, prefer USA, Australia, Ireland, Scotland, New Zealand but open,

727 Clarke

St. Albans, just outside of London

Asap,

AP+, £90, single mother works, G4,G3, basic English, has dog and 2 kittens, someone who likes art&crafts

725 Rees

Marlborough

Asap, for min 6m

Mother’s help, B16m , mother works from home, accept male, good English, very confident daily driver, prefer western European but open, £140,no pets

724 Brandes

Cobham, Surrey

Mid-June for as long as possible

AP+, £100-125, AP+, good English, require European, someone active,good cook,G13,G11, parents at work, daily driver, has dog,

205 Alun-Jones

West Chiltington, Sussex

May/June for 1y

AP+, £100, accept male, good English, B8,B6, G22m, has cat, 5 polo ponies, mother doesn’t work, prefer French or German but open, chatty, sporty, daily driving required,

722 Knight

Chistlehurst,close to London

Asap for 1y

AP, no driving, £70, B9,B7,B5, 1 dog, 4 cats, good English, single mother works, accept male AP

605 Gander May

Saxmundham, Suffolk

Asap until Aug(maybe longer)

AP, £75 and above for the right candidate, mother works from home, G5,G1, has fishes, no pets, not necessary driving but would be nice, satisfactory English

719 Khan

Hanwell, London

Asap(1m flex) for 1y(1m flex)

Live-out Mother’s help, Good English, G5, B3, mother is pregnant, doesn’t work, £200, no pets, daily driver

718 Nasri,

Mill Hill, London

Asap until July

AP+, £90, G7, G3, single mother, she works,no driving, no pets,

 683 Norman

Bodmin, Cornwall

Asap, until May 2016

AP, £75-85,good English, someone can cook, help with homework,(older)single mother,away 3d/w, dogs, 2 cats, G15,G12,

708 Bailey-Fielding

Gerrard Cross(20min from London)

1st June   stay for 12m

Mother’s help, G5, prefer a driver but not necessary, no pets, mother works part-time, father works from home, prefer Czech or Spanish but open, good English,wants someone mature, £142= 42,5hs/w

 588 Ademuwagun

New Malden, outside London

start asap stay for 1y,

AP+, not necessary driving, but would be nice, good English, B8,B6,G2, no pets, £100, mother works, father works from home

660 Jackson

High Wycombe

 

AP+, £120,single mother has night club, AP needs to work on weekends! B3

625 Giddings Langley

 

West Stand, Chichester

 start 01/03/15,for 6-9 m

AP+/mother’s help £85-140,daily.Driver, Prefer German, Swiss, Polish, Kiwi, Aussie, G13,G9,G9, good English, non smoker, has animals, Village 15min from Chichester, prefer somebody active,outdoor person, parents at work

               

 

 

Elderly Companions needed:

 

Family name

Location

Star/end date

Brief information

714 Cooke

Tyrrells Wood, near Leatherhead

Asap, as soon as possible

EC for B91, not necessary driving, but would be nice, no pets, part-time help on Fri-Sat evenings(live-in just for the w/e). to be agreed

 

 

Summer start Families:

 

 

Family name

Location

Start/end date

Brief information

773 Norris

Teddington

August 2015- July 2016

AP, no driving, satisfactory English, no pets, G6,B4, parents at work, someone with good imagination, creative,

0040 Showell

West, Molesey, Surrey

End of July until July/Aug 2016

AP, £80, good English, not necessary driving but would be nice, G5,G3, G 2 in Oct,  mother works par-time, prefer French but open, someone creative

772 Lea

Datchet, Berkshire

3rd August until 2nd of Aug 2016

MH, £150, B1, B3, occasional driver, has dog, mother works from home, fluent English, prefer Italian/Spanish/French but open, someone with lots of energy

0434 Mandalia

North London

September for 12m

Mother’s help, no driver, no pets, Good Eng. Someone organised, b8, g6, g4, b1 muslim family

189 Hurd

London,

Start September for 1 year

AP+, £100, accept smoker, B18,G17,B16(no need help) G9,B12, single dad, no driving, has dog, prefer Spanish, Polish but open,

408 Cartlidge

Battersea, London

17-24 August for 1 year(June/July)

AP+, £100, good English, B8,G6, no pets, no driving, someone good cook, sporty,

511 Evans

London

From July

AP, twin girls, no driving, no pets, good English

567 Passmore

St Peter, Jersey Channel Island

Begin of Sept for 1y

AP, Daily driver, Good English. Prefer German but open.B7,G4, parents at work, no pets,

471 Treacy

Oxted, outside of London

Start end of July/1st of Aug, stay until Sept 2016,

Mother’s help, B2.5, B8m,  mother doesn't work,has dog, AP plus. Good Eng. Prefer German/Spanish.Has exp with babies,   NO Eastern Europe. £150

0090 Pechner

Walton-On-Thames

Mid-Aug/beg of Sept for 1y

AP+, £90, daily good driver, G10,G8, has pets(2 guinea pigs), accept smoker,maybe prefer German, Dutch but open,

354 Hearn

Balham, London

24/08- end July

AP, £80-90, satisfactory/good English, no driving, G7,B5,B3, no pets, sporty, can cook, musical

767 Drake

Crouch End, London

End of July for 12m

AP+, £85, widowed father, G7, B4, not necessary driving, would be nice, has cat, good English, prefer Scandinavian, Australian, French but open, accept smoker

566 Van Der  Haegen

Harpenden, near Luton

Start in July

AP,

396 Hurford

Barnes, London

July/Aug until Aug 2016

Ap+, £100, satisfactory English, no driving, B7,B4, B2, no pets, parents at work

766 Waugh

Barnes, London

1st of September for 12-18m

MH, £150, B10(has dyslexia),B8, fluent English, daily driver, has dog, parents are at work, Australian, New Zealand, Italian, Nordics,but open,someone sporty, organised

 124 Maltby

Alderbury

Start Aug/Sept until July 2016

AP, £90, no driving, basic English, G7(has mild down-syndrome),B5,B3, no pets, mother works part-time, outdoorsy, prefer Northern-European but open, wants AP with no boyfriend!!!

193 Girolt

Clapham, London

June-end of August min 8m

AP+, G4,G7months,not necess driving, but would be nice, no pets, Satisfactory Eng. French, German, Belgian, Norwegian, Finnish, Swedish

163 Clark

Jersey

August/Sept start for 1y

AP, £90, accept smoker, G9,B4, has guinea pigs, sporty, confident, has DL, driver,

141 Jennings

Guilford, Surrey

Start in Mid-Aug

AP,

181 McAllister

Croydon, London

Start 24/08/15 till 29/07/15

AP, £80, accept smoker, B8,G5,

550 Passmore-Jones

Fulham, London

13th of July

AP

764 Glendon-Doyle

Wandsworth, London

Mid August for 6m-12m

AP, £90, no driving, no pets, B2, baby due on the 25th of Aug, mother will be on maternity leave, satisfactory English, someone sporty or musical

390 Arvanitis

North London

August

Mother’s help,

529 Atkinson

Wimbledon, London

20th of July until September 2016

Ap+, up to £125, no driving, fluent English, G9,G7, single mother, mother works, no pets, Spanish, German, Swedish or Norwegien but open, someone who plays the piano would be good

 

411 Parsons

Chiddingfold, Surrey

26th of Aug until Aug 2016

AP+, £85, B6,G4,G15 months, mother doesn’t work, satisfactory English, no Eastern Europeans, Daily driver,has dog, cat

762 Henson

Kettering Northamptonshire

01/09/2015 fr 10-12m

AP+, £90,driver, female, G7,G5 and expecting new baby.mother works at home, have a dog.£85

761 Merrison

Barnes, London

22/08/15 until 22/12/15

Ap+, £125, B3, mother works part-time, no driving, no pets, good English, someone mature, works as a teacher or comes from a big family

756 Boehmer

Chalfont St Giles

1st of June or 1st of July for 5-6m

AP, £100, G18,G14,G11, B4, G1(ill, in hospital), satisfactory English, daily driver, no pets

183 Boardman

Wandsworth, London

July  until July 2016

AP,£100,good English, G10,B8,B5,no driving, accept male AP, no pets, parents work, no Spanish AP, someone energetic,+20,

760 Walford-Lynch

Crouch End, London

23rd of Aug until August of 2016

AP+, up to £150, B6,G4, has cat, parents at work, daily driver, fluent English, someone with lots of energy

759 Ludlow-Bullock

Kingham, Oxfordshire

End of June/beg of July for min 6m

Mother’s help, £140-150,accept male,occasional driver, B2 ½, G 9 months, 3 dogs, 2 cats, mother works from home, father works part-time, prefer New-Zealand/Australia but open, fluent English,

312 Thomson

Village Marlow, 1h from London

July/August for 1y

AP, accept male AP, good daily driver B9,G7,has dog and cat, mother works part-time, satisfactory English,  

314 Boulton Alton

Alton,Hampshire

End of August to July

AP, £90, Daily driver, B8, b6,g3,mother works from home No French, pobably German or Spanish,able to cook (over 20) has dog,

 238 Mandal-McGregor

Balham, London

17th of July until July of 2016

AP+, £100, good English, no driving, good cook, B8, B22(no help needed),father works from home, mature +20,

414 Shorter

South London

31/08/15- min 6m

AP, £80, B9,B4, Satisfactory Eng. Ok smoker.  Prefer Spanish but open  Cook. Mature or 20s,no 18ys old. no pets, father works from home,

0049 Cole-Amersham

Chesham, Buckinghamshire

End of June,begin of July 1-2nd week of july for min 12 months

AP+, £100, G6 ½, fluent English, no driving, single mother, AP needs to be flexible,  has rabbit,

716 Hutcheson

Bath

Beg of September for 1y

AP, daily driver, good English, G10,G9,B7,driver parents at work, has dog, Prefer Spanish, French Italian

140 Morley

Fulham, London

July 2015

AP, G12, B12(has Asperger syndrome), driving is not necessary, someone has experience with Asperger syndrome, good English, accept male AP, parents at work, prefer Swedish

745 Aitchison-Flynn

Southwater, West Sussex

July of 2015 until July of 2016

AP or Mother’s help, B2,B2, no driving, no pets, mother works,

0080 Gordon

Cambridge

08/09 of Aug for 1y

AP+, £100, accept Male AP, no driving, basic English, B8,G6, has 2 cats, 2 rabbits, prefer French or German, Spanish but open

742 Walker-Campbell

Kennington, London

Mid-End Sept for 1y

AP, £70, daily driver, good English, no pets, parents at work, G5, G3

741 Ridley-Calvert

White City, London

1st of July for 6-12m

AP+, £100, B5, B3, unborn baby, mother works from home. No driving, good English, no pets, someone self starter, independent

263 Fine Reinhardt

North London

30/08 for 1y

Ap+, Maybe Ok a boy? Satisfactory Eng. Western Europe. , prefer older driver candidate,occasional driver, G7,B3, parents at work,

739 Newman

Dorchester

Aug for 1y(2m flex)

Mother’s help, £150, G5,G5, B4, B 1 ½, no driver, fluent English, parents at work, has 2 cats, someone can cook, happy to be outdoors, prefer  Dutch, Swedish, Danish, Australian, NZ, German but open

242 Dunlop

Wandsworth, London

September

Mother’s help

732 Scanlan

Guernsey, island La Manche channel

Sept of 2015, or long as possible

Mother’s help, B3,G1,parents at work, daily driver, no pets, Good English, parents at work, £140,

0409 Yan-Rizzato

Kensington, London

Begin of Sept for 1y

Mother's Help. Good Eng. Mature and with toddler experience.G3,G3. Prefer Italian,chinese or Eastern European, no driving, has cat

359 Lown-Woodhouse

Halesowen, West Midlands

From summer

AP

252 Oakley

Clapham, London

Start in Aug until July of 2016

AP,

0024 Carrier

Fulham, London

1st Aug until early July of 2016

AP, £80, B6, B4, parents work,Fluent English. Better if Scandinavian, German, no pets, no driving

336 Boddy

Barnes, London

Early Sept-until mid July 2016

AP. Good English. Prefer Italian/Hungarian/Austrian, but OPEN. Better if cook. B10,G8,B6,B5, mother doesn’t work, no driving, accept smoker, no pets, £100

423 Morant

London

01-09/08 until end of July of 2016

AP, £80, no driving, B6,B3, mother works part-time,no pets, Satisf Eng. Prefer French speaker (open if needed). happy to bicycle with child-seats, accept male AP

720 Jones-King (ON HOLD)

Brixton, London

01/08 for 1y

AP, £80, no driving, no pets, G2, someone flexible, good English, both parents work part-time, prefer Japanese but open, +20,

713 Bozzetto

Richmond, London

September until July of 2016

AP, £85, B8,G6, satisfactory English, occasional driving, has a dog, mother works from home, French family, prefer French or Commonwealth but open.

34  D Houde

Cambridge

Start 01/09/15 stay until 31/08/16

AP,  single father, French speaking Swiss preferable or French speaker from another country, driver, no pets, B6,B4, basic English, £100

701 Westwood

Bedford, Bedforshire

Aug(1m flex) for 1y(1m flex)

AP, £70, not necessary driving would be nice, B7,B5, no pets, accept male AP, satisfactory English, exp with boys,

460 Gowardhan

Newcastle

Sept 2015

AP,Ok basic Eng. Prefer Spanish, Italian.

695 Girard-Bonnaud

Notting Hill, London

start 01/09/15 until 31/07/16.

AP+, up to £200, Fluent English, G9,G7,B5, not necessary driving but would be nice, parents at work, someone good cook, good in match, has musical skills, organized, prefer French speaker but open

692 Billing

Forgandenny, Scotland

start late August until late June 2016,

Mother’s help £165, baby boy 9 month, good English, prefer Spanish, German, French, Asian but open,has dog, not necessary driving but would be nice, someone who has experience with 9m old babies, Mon-Fri 8am-3.30pm, Sat morning 8am-12pm, both parents at work

0065 Burger-Carlisle

Brentford, London

23-24 of Aug until July 2016

Ap,,£100,require German, someone flexible, mature, no driving, want someone bubbly and confident this year, G6, mother works part-time, has cat, basic English

360 Hampden-Turner

Fulham, London

Aug/Sept for 1y

Mother’s help, no driving,G9,B6(dyslexia, learning difficulties) fluent English, has cat,parents at work, £140-180, 35hs during term, 45hs during school holidays

265 Phipson

Shepherd Bush, London

start Early Sept for 1y

AP+ £100/Mother’s help, G4, G18m, Fluent English, mother works p/t, not necessary driving but would be nice, no pets,  someone calm, has exp with babies, prefer Swedish, Dutch but open

531 Moffat

Harlton, near Cambridge

start 29/08- stay until 29/08/16,

AP, good English, daily driver,B9,B7,no pets, prefer min +21, someone sporty. £75-term time, £100-during school holiday. Ready to interview asap! 1 boy has an allergy, so need someone with good English who can read labels carefully.

0006 Sinnott

Mortlake, London

+,start  1st Aug, stay until 31st July 2016.

AP,someone mature, +24, can cook, prefer western European: German, Danish, Dutch, Swiss, French, Spanish, Has kitten, no driving.B15,B12,G8, Good English.£100.

 

0062 Pressdee

Putney, London

Start sept till July of 2016,

AP+,B9,G7 ½ ,AP,good English,help with homework, no driving, has hamster and fishes, no Swedish(surcharge)

282 Fontaine Morrison

Putney, London

start 27/07 stay until july/Aug of 2016,

Mother’s Help, £140, no driving, but would be nice, G5,G20m, accept smoker, good English, has dog, mother will go back to work, someone organized&tidy

673 Gelb

Highgate, London

start 1st July(can be earlier), stay for 1 y,

Mother’s help, satisfactory English, B2,B1, parents at work, £150-200, no pets, no driving necessary, but would be nice, prefer Czech, Romanian, Spanish, but open for someone caring, kind, Around 41hs/w, prefer someone has exp with 1-2ys old

 

 Housekeeper:

 

 

Family name

Location

Brief information

734 Babic

Buckinghamshire

October, stay for 6-12m.Housekeeper with childcare £200-250, Housekeeper, Satisfactory English, has childcare exp, high level of cleaning,B5,B1, mother doesn’t work, no pets, not necessary driving, but would be nice

179 Laurence

Putney,London

Start now, stay as long as possible, housekeeper with childcare exp, Satisfactory English, B9,B7,B2,B1 1/2 , no pets, mother doesn’t work, £200 pw.

 

 

 

Short term Families:

 

Family name

Location

Brief information

411 Parsons

Chiddingfold,

23rd July for 16th Aug

AP+, daily driver, B6,G4, G 15 months, satisfactory, no eastern European, mother doesn’t work, has dog, cat

752 Whitfield

Esher, Surrey

1st of june for the summer

Mother’s help, occasional driver, B5,B3, has dog&cat, Fluent English, prefer Swedish, French, Dutch but open, parents at work, someone mature, lived-abroad, sociable, £100-200

185 Boulton

Fulham, London

End of May for summer

AP,

724 Brandes

Cobham, Surrey

Mid-June for summer

AP+, £100-125, AP+, good English, require European, someone active,good cook,G13,G11, parents at work, daily driver, has dog,

 

 

 

October-November-December 2015 start families:

 

Family

Location

Start/end date

Brief information

702 Pullinger

Surbiton, Surrey

Start in Oct

Live-in mother’s help, fluent English, require Australian, Canadian, New Zealander, South African, English,has sole-care exp,  B5,B2(delayed speech)no pets, daily driver, £130-200

753 Nathan

Fulham, London

12th or 19th of Oct, end date flex

AP+, up to £130, not necessary driving, but would be nice, G 1 ½( will be 2 in Aug), unborn baby, mother doesn’t work, has dog, good English, has exp with babies