header
INDIA

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Malta - aktuálna rodina: 

 

Umiestnime do Slovenskej rodiny na Maltu športovo založené dievča alebo chlapca do 27 r. ku dvom dievčatkám 7 a 2 ročné. Nie je nutné hovoriť po Anglicky. Pomoc pri deťoch iba v popoludnajších hodinách, možnosť chodiť na pláž ktorá je blízko. Vyzdvihnúť deti zo školy a stráviť s nimi popoludnie. Rodina je ochotná zaplatiť letenku, jazykový kurz Angličtiny. Vodičák vítaný ale nie je podmienkou. Plat 400 Eur mesačne, strava a krásne ubytovanie v dome zdarma. Nástup čo najskôr na rok. Podrobnejšie detaily mailom. 

Aktuálne rodiny do Anglicka  tu dole pod textom.

Milá budúca záujemkyňa, milý budúci záujemca o Au-Pair pobyt, o Au-Pair  pobyt Plus prípadne o Mothers Help pobyt

naša Agentúra umiestňuje už od roku 1995 jednotlivcov občas aj páry do rodín do viacerých krajín EU,

ANGLICKO - Au-Pair, Au-Pair Plus pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá, chlapcov / pre chlapcov iba Au-Pair pobyty/ a ženy od 18 do 58 rokov so základnou Angličtinou , plat 300 - 600 GBP mesačne v čistom, strava a ubytovanie v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Londýn a okolie.

Dobre platené Mothers Help do ANGLICKA ku deťom do rodín pre dievčatá a ženy od 23 do 58 rokov s hovorovou Angličtinou, plat minimálne 600 - 800 GBP prípadne aj viac mesačne v čistom, strava a ubytovanie zdarma, bez odvodov, v ojedinelých prípadoch rodiny odvody platia záleží od výšky platu. 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Londýn a okolie ale aj inde. Minimálny pobyt na 6 mesiacov a dlhšie. Ideálne pre bývalé Au-Pair alebo pre staršie záujemkyne.

ANGLICKO – ku starším do domácností Live in care pobyty - Umiestnime ženy od 25 - 60 rokov s hovorovou Angličtinou a praxou so staršími stačí prax iba z domáceho prostredia ako spoločníčky Live- in care ku starším ľuďom do domácností, plat minimálne 150 Libier až do 350 Libier týždenne / plat v Eurách mesačne od 800 - 1950 v čistom / + strava a ubytovanie zdarma, Rodiny platia všetky odvody. V ojedinelých prípadoch vopred dohodnutých odvody neplatia, záleží podľa výšky platu, v takom prípade si môžete uhrádzať odvody sami ako samoplátcovia na Slovensku z minimálnej mzdy. Vítané sú šoférky ale nie je to podmienkou. Nemusí byť zdravotnícke vzdelanie ani certifikáty. Obzvlášť Londýn a okolie ale aj iné miesta. 1-2 dni v týždni voľno. 

NEMECKO - Au-Pair  pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá, chlapcov a ženy od 18 rokov so základnou hovorovou Nemčinou, plat cca od 260 - 350 Eur  mesačne v čistom, strava a ubytovanie  v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Rodina pripláca 50 Eur na školu mesačne, rodina prepláca alebo platí zdravotné poistenie. 

 

TALIANSKO - Au-Pair, Au-Pair Plus pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá a ženy od 18 do 30 rokov so základnou Angličtinou alebo Taliančinou , plat od cca 400 Eur mesačne v čistom, strava a ubytovanie v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Rím a okolie.

MALLORKA  Španielsko- Au-Pair  pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá, chlapcov a ženy od 18 do 30 rokov so základnou Angličtinou alebo Španielčinou, občas aj Nemčinou, plat cca od  300 Eur  mesačne v čistom, strava a ubytovanie  v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Palma de Mallorka a okolie.

FRANCÚZSKO - Au-Pair, Au-Pair Plus pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá a ženy od 18 do 30 rokov so základnou Francúžštinou , plat od cca 360 – 450 Eur mesačne v čistom, strava a ubytovanie  v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Nice a okolie, ale aj iné mestá, prípadne ostrovy.  

RAKÚSKO - Au-Pair ku deťom do rodín pre dievčatá a ženy do 28 rokov so základnou komunikatívnou Nemčinou , plat 507 Eur mesačne v čistom, strava a ubytovanie zdarma, rodina prispieva polovičnými nákladmi na školné, práca cca 20 hod týždenne, 1 -2 dni voľno týždenne, 25 dní platenej dovolenky ročne. Celé územie Rakúska.

Krátkodobé LETNÉ pobyty na minimálne 3 mesiace sú možné vybaviť aj do Talianska s Angličtinou alebo Taliančinou, do Anglicka, na Mallorku s Angličtinou alebo Španielčinou,  a do Francúzska s Francúžštinou.

Prosím po prečítaní nám vyplňte v prípade záujmu ako prvý krok  Bezplatnú registráciu z našej web stránky www.mctour.sk  alebo Kartu Au-Pair  ktorá bude priložená v prílohe mailu – stačí ju vyplniť priamo v PC, a kliknúť nám späť. Nemusíte ju vytláčať a podpisovať. Ako podpis stačí napísať vaše meno v PC. Keď dostaneme od vás vypísanú Bezplatnú registráciu alebo Kartu Au-Pair budeme Vám posielať ďalšie materiály na vyplnenie už v jazyku tej krajiny ktorú ste si vybrali.

Budeme od vás chcieť potom fotky, vyplnené jednoduché dotazníky ktoré vám pošleme, list pre rodinu ,odporúčania... všetko Vám budeme posielať na základe registrácie mailom alebo poštou.

Poplatok: Po úspešnom nájdení rodiny  pri prijímaní pozývacieho listu od rodiny konkrétne pre Vás na Vaše meno a pri podpise zmluvy pred vycestovaním sa platí jednorázovo iba asistenčný poplatok 30 % z vopreddohodnutého jednomesačného platu za asistenciu podľa informácií vo všeobecných materiáloch podľa výšky vreckového. Nie je to poplatok za sprostredkovanie Au-Pair. Pobyt Au-Pair je sprostredkovaný zdarma.

Asistenčný  poplatok je vyberaný výlučne na základe živnostenského oprávnenia Magdalény Cisárikovej Agentúry MC Tour. Poplatok za sprostredkovanie práce Agentúre MC Tour neplatíte, práca je sprostredkovaná zdarma. Platíte však asistenčný poplatok. Predmetný poplatok slúži na zabezpečenie organizačnej a administratívnej činnosti - zahŕňa prvotné informácie o činnosti agentúry, personálne poradenstvo, príprava uchádzača pred príchodom do zahraničia, informovanosť uchádzača, formuláre, vstupné rozhovory, odpovedanie na dotazy mailom a telefonicky, prepisovanie životopisu do slovenčiny použiteľného formulára, zadávanie podkladov do systému partnerských spoločnosti a ďalšie obdobné činnosti. Vyššie uvedený poplatok teda nie je vyberaný za sprostredkovanie zamestnania a žiadnym spôsobom s následným sprostredkovaním práce nesúvisí. Poskytneme vám kompletné poradenstvo ohľadne formalít, oznamovacích a registračných povinností, ako aj všeobecné informácie čo je potrebné vybaviť pred vycestovaním do zahraničia a po príchode späť do krajiny. Asistenčný poplatok sa platí až po vybavení, pri podpise zmluvy. Nárok na poplatok za naše služby sa platí až po ich zabezpečení. Nevyberáme žiadne iné registračné poplatky ani poplatky za preklad.

Asistenčné služby zahŕňajú :

asistenciu pri zisťovaní  dopravy do zahraničia, následne príprava cestovného itinerára pre príchod na pracovné miesto

  1. zaistenie odvozu z letiska alebo autobusovej či vlakovej stanice, zistenie spojov
  2. poskytnutie informácií ohľadom ubytovacích možností v zahraničí a ich zaistenie
  3. inštrukcie čo si zobrať so sebou a ohľadne pracovného oblečenia
  4. pomoc v krízových situáciách a help line kontakt 
  5. poskytnutie informácií o životných podmienkach, pracovných podmienkach a úradných povinnostiach v zahraničí. / prihlásenie na úradoch / poradenstvo ohľadne zahraničnej legislatívy
  6. poskytnutie kontaktov na koordinátorov a kontaktné osoby

 

AKTUÁLNE RODINY ANGLICKO - rodiny sa stále menia a dopĺňajú:

Thursday, 03 September 2015

 

Au Pair, Mother’s Help and Elderly Companion Positions: 

 

Family

Location

Start/end date

Brief information

938

Coventry, Warwickshire

07/09/2015 (2w) for a year

AP, £80, occasional driver, G4, no pets, mother works part-time, accept basic English, Christian family wants Christian AP,

939

Putney, London

Asap for a year (flex)

AP+, £85, no driving, good English, accept smoker, B12, G11, G10, parents work, has cat, prefer Swedish or German but open.

140

Fulham, London

Asap  for 1 year

AP, £100, G12, B12(has Asperger syndrome), driving is not necessary, someone has experience with Asperger syndrome, good English, accept male AP, parents at work, prefer Swedish, has cat

937

Shrivenham, Oxfordshire

01/09/2015- August/September 2016

AP+, £80-100, no driving, good English, B 2 ¾, B 16 months, mother is student, has two dogs, experience with babies, discret,

936

Brent Cross, London

September-September 2016

AP+, £85-100, single mother works, B12, B9 (mild autism-ADHD), daily driver, satisfactory English, accept SMOKER, has 4 cats, prefer Spanish, Brazilian, portuguese, someone experienced with boys,

935

Portadown, Northern Ireland

12th September for a year

AP+, £70-100, not necess driving, but would be nice, B7, B5, B4, B1, parents at work, someone bubbly, friendly, prefer American, Australian but open, has dog, fluent English

932

Fulham, London

01/09/2015 until July 2016

AP+, £100, fluent English, accept SMOKER, G7, B5, no pets, parents at work, +20, someone quiet,  no driving,

931

Acton, London

October (could start earlier) for 6-12 months,

Mini-mother’s help, £120, not necessary would be nice, good English, accept SMOKER, G2, B 10 weeks, no pets, mother doesn’t work, want +22, someone tidy, creative,

930

Willesden Green, London

Asap for 1 year

Mother’s help, £130, no driving, good English, B14, B11, mother doesn’t work, Jewish family, has a dog,

874

Loughton, London

8th September for 1 year

Mother’s help, max £150, basic English, accep smoker, B4, no pets, no driving, single mother works, require Spanish or Spanish speaker

928

Barnes, London

10 of Sept(some flex) min 6 months and for longer

AP+, not necess driving but would be nice, £100,fluent English, accept SMOKER, B13, G10(has dyslexia) mother works part-time, dog and cat, prefer Swedish, Dutch, German but open, maybe Spanish but open,

929

                 

Kingston Upon Thames

Early-mid September until end of July 2016

Mini-mother’s help, £130, no driving, good English, G7, B5, B1, no pets, mother doesn’t work, go back to work soon, prefer German or Austrian but open

154

Clapham, London

15th of September (1-2 w flex) for a year (3 months flex)

AP, £100, accept MALE, no driving, B11(has Asperger syndrome), G9(hearing aids), satisfactory English, mother works par-time, prefer Spanish or French but open, musical interest

927

Balham,  London

22/09/2015 for a for a year

Mini-Mother’s help/AP +(only French, accept basic English) No driving, accept MALE, satisfactory English, accept SMOKER G 3 ¾, B9 months, mother works part-time from home, prefer French or Spanish but open, someone calm, sporty,

926

Twickenham, London

Immediately (little flex) for a year

AP+, £100, no driving, good English, B7, B5, B3, mother works part-time, no pets, prefer Spanish,

023

Shaftesbury, Dorset

 

AP,

256

Putney, London

Early September for a year

AP+/mother’s help £100-140, not necess driving but would be nice, fluent English, G4, B 18 months, no pets, mother works in part-time, prefer Netherlands or Sweden but open,

923

St Johns wood, London

September(flex) with flexible end date

AP+, no driving, £100, maybe more, good English, accept SMOKER, B7, single mother works, want Spanish, Aussie, Kiwi, latin origin, +20, ideally mid-twenties

922

Surbiton, Surrey

Start between 24/08-07/09/2015, flexible end date

AP+, daily driver, £100-200, G10, B8, parents at work, 2 dogs, 1 cat, someone who knows Microsoft office, fluent English,

868

Alton, near London

September-latest early October until August 2016

AP+, £90, B8, parents at work, satisfactory English, require Polish, someone energetic, has dog, experienced daily driver, +21,

881

Putney, London

Asap for a year

AP+, £90-100, no driving, good English, G7,G5, B2, no pets, mother works part-time,  prefer Australian but open,

 901

Finchley, London

ASAP for flex end date

Mother’s help, £150, satisfactory English, accept SMOKER, no driving, G2, 4 months old baby boy, has cat, Italian-French family, prefer a good singer,

253

Slough, Berkshire

Asap (1/2nd September) for 1 year

AP, Satisfactory Eng, smoker ok, Positive, outgoing and fun. B5, single mother, daily driver, no pets,

919

Kemble, Glocestershire,

Mid September for 12 months

AP, £70, good English, G2, mother works part-time from home, Prefer Aussie, Kiwi, Sweden, Denmark, daily driver, has sheep

917

Cookham Dean, Berkshire

September-July 2016

AP, occasional driver, £70, B7(learning difficulties), G6,G3, mother doesn’t work, someone sporty, 3 guinea pigs, satisfactory English

916

Clapham, London

07/09- 31/08/2016 (flex with end date)

Mini-mother’s help, not necess driving, but would be nice, £140, good English, B3, G1, mother works part-time, prefer Spanish but open, grandmother has a dog,

822

Chiswick, London

7th September  until July 2016

AP, £80, prefer driver, accept SOCIAL SMOKER, good English, G10,G6, single mother, works from home, has hamster and cat,

525

Putney, London

Beginning of September/ from December until July 2016

AP, £85, no driving, good English, B3, B3, mother works part-time, has two cats, prefer German or Italian but open, someone creative, cuddly, affectionate, proactive.

914

Brecon, Wales

01/09/2015 for a year

AP, £75, B8, G12, not necess driving, but would be nice, prefer Polish, no pets,

912

Acton, London

Early September for a year

AP+, £120, satisfactory English, not necess driving, but would be nice, G5, B2, B2, mother works part-time, no pets, someone tidy and good at multitasking

910

Thatcham, Berkshire

September(end of Sept latest) for 1 year

Mother’s help, Up to £200, accept SMOKER, satisfactory English, G10, B8, B5, single father works, 3 dogs, chickens, 3 rabbits, prefer Spanish or Czech but open, daily driver,

905

Chippenham, Wiltshire

21/09/2015 until July 2016

Junior nanny,£200-250,good daily driver, satisfactory English, accept SMOKER, B7, B3, parents work, has dog, confident, proactive,

904

Chichester, West Sussex

07-21/09/2015 (flex) until March of 2016

Mother’s help, up to £200, good daily driver, B7, G5, no pets, Good English, parents work, grandparents live with the family, prefer Spanish but open, someone fun, older,around +25,

902

Freshford, near Bath,

September(some flex) for a year

AP+, single mother, £85, not necess driving but would be nice, G13, has cat,

0898

Sleaford. Lincolnshire

01/09/15(flex)-1 year

Ap+, Driver,G12, G11, B8, single father,no pets,£180, satisfactory, 

0893

(Faversham, Kent)

01/10/2015 – 1 year

No driving,G3, B3, mother works f/t, no pets, AP+, £85. satisfactory Eng, prefer Srilankan, Indian or philipino but open

0889

Much Hadham, Hertforshire

28/09/15 (2 weeks flex either way)- April 2016

 daily    driver, B5,G5, G18m. Mother at home   2 large dogs AP+, £85, good Eng, prefer USA, Australian, Canadian, German,

0565

Southfields, London

07/09/15- for a year

 No driving,G1  Y, small dog (Spaniel)  Mother's help/ AP+, £140. Satisfactory Eng.

0888

Fulham ,London

01/09/15- July 2016

No driving        B4, G1½, baby due in January. Mother works p/t from home  Y, cat   MMH £150, Good Eng or fluent French. Experienced wih babies.

125

Putney, London

25/08/15 (1 week flex) 1 year

 Daily driver,     b7, g5  Y, puppy (little westie, small dog)            AP plus. Good/fluent English. Better if sporty. Better if 20.

886  

Catshill, Worcerershire

01/09/2015- 30/08/16

 Daily driver, G5, G3 mother works f/t   No pets, Ap+, £100, Good Eng, SMOKER ok. Prefer South African, Australian, New Zealand, UK, US, French, German but open. Musical, artsy,

885

Alresford, Hampshire

31/8/15-  minimum 1 year

AP+/ MH £110-130, Daily  driver- confident. G12, B11, G9 ,has  little dog satisfactory Eng, prefer Slovakian, Czech Republic, Hungarian. Not Western European or Romanian.someone in mid-twenties.

  161

London

15th August until July of 2015

AP. £80, b8, g7, B4, mother is student, has kitten, no driver ,want good English, no German

778

Herts,

End of August/Beg of September for a year

AP plus, good Eng, prefer Spanish but open, min 12m. Patient. +22, must be driver, G9,G6, £120, parents works, no pets,

842

Cardiff, Wales

ASAP, few weeks flex, up to 6m

AP+, £100, B12, G9, B5, single mother,basic Eng, SMOKER ok, prefer Czech/French/spanish, someone quiet, likes food, nice if musical and likes horses. Y, little dog, outdoor cat, Not necess driver, but would be nice

853

Croydon, London

July for more than 5 month

AP, £80, basic Eng, musical, driver, B6, G2m mother doesn't work, no pets

847

Hendon, London

27/07/2015(1w flex)- no end date

AP+, £120, daily driver, B9,B5, satisfactory English, prefer older good driver candidate,parents at work, no pets,

831

Wandsworth, London

Anytime from September until November for 1 year

AP+, £80, fluent/native, prefer Swedish but open,  good basic math. B8, single mother, no driving, has 3 hamsters,

827

Amersham, outside of London

31/07 (3days flex) for 1 year

AP+, £100-120, fluent Eng, want German or Austrian, no for vegeterian AP, B7, B5 mother wokrks f/t, no pets, Y, occasional driver

818

Reading, Bershire

20/07/15 –march 2016

No driving, but would be nice    B2, newborn triples , lesbian couple, one mother doesn’t work,         no pets £150MH, good eng, expierenced with babies/triplets

0470

Ely, near Cambridge

End August 2015- 1 year

b8 (epulepsy), g6, mother works p/t, no driving, cat, AP plus. Satisf Eng. Muslim family. £90-120

0013

Aldingbourne, West Sussex

As soon as possible for a year

£100, AP+, daily driver, satisfactory Eng, G12, G9, B7, cat and dog, mother works 4days, someone with experience, easy going, mature, good driver, likes animals,

608

Hampsdead, London

2nd of August until for 1 year

Mini-mother’s help,no driving, satisfactory English, £120-140, B2,G2, parents at work, has dog,

0434

North London

September for 12m

Au pair, no driver, no pets, Good Eng. Someone organised, b8, g6, g4, b1 muslim family, £145

189

London,

Start September for 1 year

AP+, £100, accept SMOKER, B18,G17,B16(no need help) G9,B12, single dad, no driving, has dog, prefer Spanish, Polish but open, someone older +20, prefer mid twenties,

 

Elderly Companions needed:

 

Family name

Location

Star/end date

Brief information

880

Burton-On-Trent, Staffordshire

10th of August until August of 2016, but accept 6 months

EC, £200, G78, she had stroke and left side is paralised,  not necess driving, but would nice, satisfactory English, accept SMOKER, has dog

844  

Ongar, Essex

28/07/2015(1w flex)- Aug 2016

EC, G63, £140, prefer female, satisfactory Eng, Y, golden retriever, no driver,but would be nice, mentally healthy,

840  

Bletchingdon, Oxfordshire

ASAP but flex- end date is open

EC for B90, G83, £150-170, basic Eng, someone chatty,occasional driver, no pets,

714

Tyrrells Wood, near Leatherhead

Asap, as soon as possible

EC for B91, not necessary driving, but would be nice, no pets, part-time help on Fri-Sat evenings(live-in just for the w/e). to be agreed

 

 Housekeeper:

 

Family name

Location

Brief information

873

Stanmore, London

Start in mid-September for long-term. Housekeeper, B16, G14, good English, daily driver, £200-230, has two cats, parents divorced, single father

 

Short term Families:

 

Family name

Location

Start/End Date

Brief information

 

 

October-November-December 2015 start families:

 

Family

Location

Start/end date

Brief information

934

Mitcham, London

19th of October-early November (2 weeks) for a year (2m flex)

Mother’s help, not necess driving, but would be nice, £140, satisfactory English, G3, G 2months, mother works part-time from home, someone energetic

699  

Penn, Buckinghamshire

05/01/2016-  min 6 m prefer until Dec 2016

AP+, £100, occasional driver, fluent English, G 2 ½, G 6 months, no pets, mother doesn’t work, +21, prefer Swedish,

924

Worcester, near Birmingham

October for as long as possible

AP+, £100, daily driver, good English, G6, B4+ unborn twins, mother doesn’t work, someone can cook, positive, can-do attitude, AP will live with mother-in-law, +21,

75

Dedham, near Colchester

October

AP, driver, B2, B6, B8

925  

Notting Hill, London

01/10/2015 until 01/10/2016

AP, £100, single father, daily driver, no pets, father works, good English, G8, G6, NO Eastern European, someone sociable, interactive,

920

Denmead, Hampshire

15/10 for min 6 month-1 year

AP+, £100, basic English, no driving, G5,G5, G5( disabled)-father is full-carer of her, no pets,require French, Spanish, Portuguese,

913

Ickenham, Middlesex

October until January 2016

Mini-mother’s help, £150, no driving, accept SMOKER, satisfactory English, B2, no pets, father works from home,

848  

Berkhamsted

Early January for a year

Mother’s help,(35-40hrs) £100-125+extra for food. Good English, prefer US/Canada/French/Spanish/Czech/Australian/NZ but OPEN. G7,B4, parents work, has dog, daily driver

612

Chistlehurst

October/November

AP, single father, want Italian

0649  

Maidenhead

11/10/15 (2 days flex)- summer 2016

Mother’s help, no driving B 7 months, B 7 months, single parent, works f/t, No pets. Basic Eng. £150,prefer Eastern European, exp with newborns.

753

Fulham, London

Start of December 2015, end date flex

AP+, up to £130, not necessary driving, but would be nice, G 1 ½( will be 2 in Aug), unborn baby, mother doesn’t work, has dog, good English, has exp with babies

862

Dulwich, London

19th of October for min 6 months until July/August 2016

AP+, £130, G2, B1, not necess driving, would be nice, no pets, parents at work, good English,

883

Putney, London

January 2016 for 1 year

AP, £75-80, B6, B4, no pets, parents at work, no driver,