header

Pre pár do Nemecka: Umiestnime do Offenbachu do Českej rodiny dievčinu ako Au-Pair. stačí základná Nemčina, nástup čo najskôr na min 6 mesiacov, rodina prepláca školné aj zdravotné poistenie, plat 260 Eur mesačne, strava a ubytovanie zdarma. Majú jedno 8 ročné dievčatko.

Švajčiarsko:  Umiestnime dievčinu či ženu do Slovenskej rodiny do Zurichu, stačí slabá Nemčina či Angličtina. Podmienkou je vodičák. Deti majú dve, vek detí 6 rokov a 1 mesiac. Pobyt na 3 mesiace s nástupom od marca. Je možné predĺženie dohodou. Plat cca 600 - 700 Sfr mesačne plus strava a ubytovanie zdarma. Rodina prepláca cestovné zo Slovenska a späť, taktiež zdravotné poistenie. Pomoc pri deťoch, ľahkom varení, domáce práce.

Aktuálne rodiny na Mallorku a do  Anglicka tu dole pod textom -

Au-Pair - Mothers help - Live in care -  Housekeeping

Milá budúca záujemkyňa, milý budúci záujemca o Au-Pair pobyt, o Au-Pair  pobyt Plus prípadne o Mothers Help pobyt

naša Agentúra umiestňuje už od roku 1995 jednotlivcov občas aj páry do rodín do viacerých krajín EU,

ANGLICKO - Au-Pair, Au-Pair Plus pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá, chlapcov / pre chlapcov iba Au-Pair pobyty/ a ženy od 18 do 58 rokov so základnou Angličtinou , plat 300 - 600 GBP mesačne v čistom, strava a ubytovanie v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Londýn a okolie.

Dobre platené Mothers Help do ANGLICKA ku deťom do rodín pre dievčatá a ženy od 23 do 58 rokov s hovorovou Angličtinou, plat minimálne 600 - 800 GBP prípadne aj viac mesačne v čistom, strava a ubytovanie zdarma, bez odvodov, v ojedinelých prípadoch rodiny odvody platia záleží od výšky platu. 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Londýn a okolie ale aj inde. Minimálny pobyt na 6 mesiacov a dlhšie. Ideálne pre bývalé Au-Pair alebo pre staršie záujemkyne.

ANGLICKO – ku starším do domácností Live in care pobyty - Umiestnime ženy od 25 - 60 rokov s hovorovou Angličtinou a praxou so staršími stačí prax iba z domáceho prostredia ako spoločníčky Live- in care ku starším ľuďom do domácností, plat minimálne 150 Libier až do 350 Libier týždenne / plat v Eurách mesačne od 800 - 1950 v čistom / + strava a ubytovanie zdarma, Rodiny platia všetky odvody. V ojedinelých prípadoch vopred dohodnutých odvody neplatia, záleží podľa výšky platu, v takom prípade si môžete uhrádzať odvody sami ako samoplátcovia na Slovensku z minimálnej mzdy. Vítané sú šoférky ale nie je to podmienkou. Nemusí byť zdravotnícke vzdelanie ani certifikáty. Obzvlášť Londýn a okolie ale aj iné miesta. 1-2 dni v týždni voľno. 

NEMECKO - Au-Pair  pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá, chlapcov a ženy od 18 rokov so základnou hovorovou Nemčinou, plat cca od 260 - 350 Eur  mesačne v čistom, strava a ubytovanie  v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Rodina pripláca 50 Eur na školu mesačne, rodina prepláca alebo platí zdravotné poistenie.  

TALIANSKO - Au-Pair, Au-Pair Plus pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá a ženy od 18 do 30 rokov so základnou Angličtinou alebo Taliančinou , plat od cca 400 Eur mesačne v čistom, strava a ubytovanie v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Rím a okolie.

MALLORKA  Španielsko- Au-Pair  pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá, chlapcov a ženy od 18 do 30 rokov so základnou Angličtinou alebo Španielčinou, občas aj Nemčinou, plat cca od  300 Eur  mesačne v čistom, strava a ubytovanie  v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Palma de Mallorka a okolie.

FRANCÚZSKO - Au-Pair, Au-Pair Plus pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá a ženy od 18 do 30 rokov so základnou Francúžštinou , plat od cca 360 – 450 Eur mesačne v čistom, strava a ubytovanie  v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Nice a okolie, ale aj iné mestá, prípadne ostrovy.  

RAKÚSKO - Au-Pair ku deťom do rodín pre dievčatá a ženy do 28 rokov so základnou komunikatívnou Nemčinou , plat 507 Eur mesačne v čistom, strava a ubytovanie zdarma, rodina prispieva polovičnými nákladmi na školné, práca cca 20 hod týždenne, 1 -2 dni voľno týždenne, 25 dní platenej dovolenky ročne. Celé územie Rakúska.

Krátkodobé LETNÉ pobyty na minimálne 3 mesiace sú možné vybaviť aj do Talianska s Angličtinou alebo Taliančinou, do Anglicka, na Mallorku s Angličtinou alebo Španielčinou,  a do Francúzska s Francúžštinou.

Prosím po prečítaní nám vyplňte v prípade záujmu ako prvý krok  Bezplatnú registráciu z našej web stránky www.mctour.sk  alebo Kartu Au-Pair  ktorá bude priložená v prílohe mailu – stačí ju vyplniť priamo v PC, a kliknúť nám späť. Nemusíte ju vytláčať a podpisovať. Ako podpis stačí napísať vaše meno v PC. Keď dostaneme od vás vypísanú Bezplatnú registráciu alebo Kartu Au-Pair budeme Vám posielať ďalšie materiály na vyplnenie už v jazyku tej krajiny ktorú ste si vybrali.

Budeme od vás chcieť potom fotky, vyplnené jednoduché dotazníky ktoré vám pošleme, list pre rodinu ,odporúčania... všetko Vám budeme posielať na základe registrácie mailom alebo poštou.

Poplatok: Po úspešnom nájdení rodiny  pri prijímaní pozývacieho listu od rodiny konkrétne pre Vás na Vaše meno a pri podpise zmluvy pred vycestovaním sa platí jednorázovo iba asistenčný poplatok 30 % z vopreddohodnutého jednomesačného platu za asistenciu podľa informácií vo všeobecných materiáloch podľa výšky vreckového. Nie je to poplatok za sprostredkovanie Au-Pair. Pobyt Au-Pair je sprostredkovaný zdarma.

Asistenčný  poplatok je vyberaný výlučne na základe živnostenského oprávnenia Magdalény Cisárikovej Agentúry MC Tour. Poplatok za sprostredkovanie práce Agentúre MC Tour neplatíte, práca je sprostredkovaná zdarma. Platíte však asistenčný poplatok. Predmetný poplatok slúži na zabezpečenie organizačnej a administratívnej činnosti - zahŕňa prvotné informácie o činnosti agentúry, personálne poradenstvo, príprava uchádzača pred príchodom do zahraničia, informovanosť uchádzača, formuláre, vstupné rozhovory, odpovedanie na dotazy mailom a telefonicky, prepisovanie životopisu do slovenčiny použiteľného formulára, zadávanie podkladov do systému partnerských spoločnosti a ďalšie obdobné činnosti. Vyššie uvedený poplatok teda nie je vyberaný za sprostredkovanie zamestnania a žiadnym spôsobom s následným sprostredkovaním práce nesúvisí. Poskytneme vám kompletné poradenstvo ohľadne formalít, oznamovacích a registračných povinností, ako aj všeobecné informácie čo je potrebné vybaviť pred vycestovaním do zahraničia a po príchode späť do krajiny. Asistenčný poplatok sa platí až po vybavení, pri podpise zmluvy. Nárok na poplatok za naše služby sa platí až po ich zabezpečení. Nevyberáme žiadne iné registračné poplatky ani poplatky za preklad.

Asistenčné služby zahŕňajú :

asistenciu pri zisťovaní  dopravy do zahraničia, následne príprava cestovného itinerára pre príchod na pracovné miesto

  1. zaistenie odvozu z letiska alebo autobusovej či vlakovej stanice, zistenie spojov
  2. poskytnutie informácií ohľadom ubytovacích možností v zahraničí a ich zaistenie
  3. inštrukcie čo si zobrať so sebou a ohľadne pracovného oblečenia
  4. pomoc v krízových situáciách a help line kontakt 
  5. poskytnutie informácií o životných podmienkach, pracovných podmienkach a úradných povinnostiach v zahraničí. / prihlásenie na úradoch / poradenstvo ohľadne zahraničnej legislatívy
  6. poskytnutie kontaktov na koordinátorov a kontaktné osoby

 

MALLORKA

571.- SANDRA FAMILY

Family living in Palma city with2 children,  7 and 4 years old.  Father is interior design and mother Stylist. They live in a detached house with garden. Own bedroom and own bathroom. 

Duties: look after children .

Free time: all mornings and sundays full free.

Pocket money: 70 euros.

Asap- 6 months or more

 

541.- FRANCISCA FAMILY

Family living in Porreras, small town at 45 minutes from Palma city, with 2 children, 7 and 2 years old. Father is  electrical technician and mother is secretary. Own bedroom. 

Duties: look after children and help with light housework. 

Free time: all mornings and sunday full free.

Pocket money: 70 euros.

Asap- 6 months

 

646.- CAROLINE SCHMIDT

Family living in S’estanyol, 45 minutes from Palma, seaside with a boy 8 months old.  Father is Police man and mother is working with Air Europa, air company.

Own bedroom. 

Duties: look after the child and help with very light housework. 

Free time: Sunday full free and more free time depending family planning.

Pocket money: 70 euros.

Asap- long term

 

AKTUÁLNE RODINY ANGLICKO - rodiny sa stále menia a dopĺňajú:

February 2016

Au Pair, Mother’s Help, Housekeeping and Elderly Companion Positions:

 

Family

Location

Start/end date

Brief information

687

Surbiton, Surrey

ASAP until min August 2016

AP, accept male, prefer Spanish, Italian someone mature,Satisfactory/good English,  B8,B3, parents work, not necess driving but would be nice, no pets,

 

1150

Twickenham, London

ASAP-8th of February until end of Summer

AP+, £100-120, no driving, B6, good English, no pets, single mother works, someone reliable, helpful, accept MALE,

1048

Westoning, Bedfordshire

ASAP for 12 months

Mother’s help, £140, prefer daily driver but accept candidate without driving license, good English, G3, B1, no pets, parents are working, prefer Spanish or French but open, someone happy, caring, responsible, has first aid cert, has baby exp, tidy,

1148

East Finchley, London

ASAP for min 12 months

Junior Nanny, £250-300, daily driver,fluent English, G10, B7, B5, mother works from home, Jewish family, has dog,prefer New Zealand but open, someone cheerful but firm, mid-20s,

1146

Farnham Common, Buckinghamshire

ASAP for 12 months

Mini-mother’s help, no driving, £140, intermediate English, G3, B1, no pets, mother doesn’t work(will do soon), someone confident, happy, open, +20,

1143

Barnet, London

ASAP for 6-12 months

AP+, £90-100, no driving, good English, accept SMOKER, G8, single mother works, no pets, someone easy-going, trustworthy, has been an AP before

1140

Battersea, London

ASAP for 12 months

Mother’s help, £150, no driving, basic English, parents work, Russian speaker would be good, has goldfish, G4, B7, someone energetic, committed,

1027

Barnet, London

ASAP for a year

Mother’s help, £150, good English, no driving,no pets, B10, parents work, someone energetic, sporty,interest in healthy eating has exp with 10ys old children, +25,

1056

Wandsworth, London

ASAP until min July 2016 or longer

 AP+, £130, good Eng, social SMOKER ok. Nice if know how to read music,B6, B4 parents work full-time, has dog, no driving, prefer older, mature

1138

Wimbledon Park, London

25th January for 4-7months

AP+, £120, baby 4 months old, no driving, basic English, mother works from home, has cat,

1135

Hereford, Herefordshire

ASAP for min 6 months

AP, daily driver, £100-125 gym membership, intermediate English, B11, G9, parents work, has dog, someone independent, easy going, +23,

1133

Loughton, Essex

ASAP for 8-12 months

Mother’s help, no driving, £140, intermediate English, no pets, 9 months old baby girl, mother doesn’t work, someone energetic, playful, trustworthy, tidy,

1132

Hammersmith, London

ASAP for flexible length of stay

AP, £100, fluent English, accept SMOKER, no driving, accept male? B9(has ADHD), G6, no pets, single father works part-time, prefer Kiwi, Australian but open, someone energetic, bubbly, patient

1130

Southgate, London

Asap for at least 6 months

Mini-mother’s help, £100, intermediate English, accept SMOKER, not necessary driving but would be nice, no pets, father works full-time, B1, G8,

1122

Southgate, London

ASAP for 12 months (open for 6/9 months)

Au Pair Plus, £100, intermediate English,  G 3 ½, G2, mother works from home, someone mature, +24, no party animals, no pets, want Italian

1121

East Horsley, Surrey

ASAP-mid March until 6th August 2016

AP+, occasional driving,£85, fluent English, G9, B12, parents work,has cat, prefer German and French but open, someone friendly, patient,

1119

East Hendred, Oxfordshire

Asap for 12 months

AP+, £100, no driving,good English, accept SMOKER, G4, G 19 months, B 8 months, no pets, mother doesn’t work, prefer Spanish or French but open, someone happy, positive, lots of energy

1114

Greenmount, Bury

ASAP(within 4weeks) up to 12 months

AP, no driving, £80-90, basic English, accept SMOKER, G14, G5, B3, single mother works, has cat, +21,

1097

Great Missenden, Bucks

ASAP -21/02/16 until summer of 2016

AP+, £85, G8, B6. Satisfactory Eng, outgoing, motivated. Have a dog (spaniel) daily driving.

1108

Clapham, London

ASAP for long-term

Live-out part-time nanny, no driving, fluent English, £8-10/h,B4, B 1 ½, no pets, parents work,

1106

Harlow, Essex

ASAP for 12 months

Mother’s help, £150, occasional driver, B2, G2, single mother, works, grandma is at home, want someone well mannered, sociable, good driver, has 2 cats, 5 dogs,

1101

Hatfield, Hertfordshire

ASAP for 6 months

Mother’s help, £180, daily driver, fluent English, G2, B4 months, mother doesn’t work, no pets, someone has common sense, lots of energy,

1099

Harlow, Essex

January for 6-12 months

AP, no driving, £70, basic English, no pets, G7, single mother works part-time, someone caring, friendly, easy to get on with,

075

Near Dedham, Colchester

ASAP for min 10 months(min until summer holidays)

AP, daily driver, £80-100, good English, B8, B6, B2, no pets, mother doesn’t work, someone warm, friendly, outgoing, no French or Spanish, +21,

1088

Twickenham, London

February for as long as possible

Junior Nanny or Mother’s help,£200 or above good English(accept pre-intermediate if French) occasional driving, G6, G5, no pets, single mother works part-time, want French, Swiss, Spanish or Latin American but open, someone mature, organised, happy, someone who likes outdoors, can cook

1081

Windsor, Berkshire,

2nd of January(flexible) for min 8-9months/prefer 1 year

Mother’s help, £150, occasional driver, good English, 18 months old boy, no pets, single mother working, no Eastern European, someone with positive attitude, outgoing, smiley, has baby experience, friendly, outgoing,

1070

Beaconsfield, Buckhinghamshire

Mid-January-March for min 6 months

Ap+ or Mini-mother’s help, occasional driver, £100-120, satisfactory English, B 2 ½, G 8 months, no pets, mother works part-time from home, want Swedish, someone from Northern Sweden, prefer someone confident, cherish, social, can cook, someone older, +21

1075

Brent Cross, London

ASAP(flex) for min 8 months- 1 year

Ap+, £100, not necess driving but would be nice, good English, B5(has conditions) B5, G3, no pets, single mother doesn’t work,someone warm, caring, positive, well-organised, Jewish family

1071

Chelmsford, Essex

ASAP for a year

Mother’s help,  no driving, £150, basic English, G6, B4, B4, no pets, parents work,prefer someone  kind, trustworthy, hardworking, smart, willing,

1065

Guilford, Surrey

ASAP for a year

Mother’s help, £140, daily driver, satisfactory English, B8,B6,B4, mother doesn’t work, two does and 1 cat, prefer Italian but open, someone confident and active, likes outdoors,good swimmer, sporty, want older +23, prefer middle-aged

198

Esher, Surrey

ASAP 2016 until min end of July or 24th Dec 2016

AP+, £100, daily driver, intermediate English, B10, G7, parents work, want Spanish, someone loving, caring, flexible, no pets

1145

Bordon, Hants

February for 12 months

AP+, £70, not necess driving but would be nice, intermediate English, G almost 6, B3, has 3 dogs, parents work full-time, someone honest, open, friendly, like dogs,

1141

Herne Hill, London

End of February for 12 months

AP+, not necess driving but would be nice, good English, G9, G9, B2, mother works part-time from home, no pets, prefer Eastern European or German, someone friendly, tidy, reliable

1136

Pinner, London

1st February until August

AP+, £100, occasional driver, good English, B4, B2, baby boy 2 months, has puppy, mother works from home, someone outgoing, easygoing, fun, positive,

1134

Brent Park, London

Mid February for a year

Mother’s help, no driving, £160, intermediate English, G 1 ½, no pets, parents work, prefer Spanish, Italian, Portuguese, Danish, German but open, someone kind, patient, musical, creative, min mid-twenties,

1131

Walton on Thames, Surrey

Late February for 12 months

AP+, occasional driving, intermediate English, G7, B5, B2, mother works part-time, someone easy-going, dynamic, has rabbit,

1128

Cambridge, Gloucestershire

February for 12months

AP couple , daily driver, £80, basic English, B7, B5, B 12 weeks old, mother works part-time from home, have goats, pigs, lamas, dog, someone optimistic, good time keeper,

990

Wimbledon, London

February until July

AP+, £100, maybe occasional driver but not necessary,good English, accept SMOKER, B12, G9, single mother works from home,  has dog, someone kind, energetic , tidy, organised,

1127

Fulham, London

15th February for 12 months

AP+, no driving, £80-100, good English, B20 months old, mother works part-time from home, has dog, want Spanish, someone positive, happy, gentle

1126

St  Johns Wood, London

17th February for a year

AP+,fluent English, accept SMOKER, G8, B6, G2, mother works part-time, maybe getting a puppy, someone with lots of energy, affectionate, patient,

 

 

 

 

1117

Pewsey, Wiltshire

End of Feb/Begin of March for 6-12 months

AP, £80-100, occasional driver, good English, accept social SMOKER, G8,B6,G4, mother works part-time from home, has dog and hamster(and cows)

1116

Central London

20 February for min until end of summer or 12 months

AP+, no necessary driving but would be nice, good English, B 5 ½, B2, no pets, parents work full-time, prefer Swedish but open, active, positive person, reliable,

620

Kempston

10th of February until min 31st of August

AP+, £100, daily driver, intermediate English, G15, G11, B8, parents work, has 4 dogs, 2 cats, 4 chickens, hamster, NO Spanish, happy, sociable, strong character,

1025

Turnham Green, London

February-March for 12 months

Mother’s help, £150, occasional driver, fluent English, B 6 ½, B 4 ½, no pets, parents work, require Swedish, Dutch with excellent English +21 or native English speaker, accept MALE,

1104

Woodford, London

February for 6 months

AP, £?, no driving, basic English, G10, G3, mother doesn’t work(yet), no pets,

1092

Howarden, near Chester

End of Feb 2016 for 12m

AP+, £100, B3, B2 (almost), no driving, parents work from home, fluent Eng, active, patient, no pets

689

Putney, London

8th February(flex) for 9-12 months

Mini-mother’s help, no driving, £130, intermediate English, G6, B almost2, no pets, mother works from home, someone energetic, flexible, has exp with 2years old, can cook, prefer Spanish but open, no smoker, +21

1046

Ramsgate, Kent

February 2016  for 1 year

AP+, £120, occasional good driver, good English, B4, parents are working, has cat, prefer Scandinavian but open, creative, artistic, stable, no Polish,

722

Chistlehurst, London

Begin of February for a year(very flex)

AP, no driving, £70, good English, accept smoker, B10, B7, B5, single mother works, someone bubbly and lively, 1 small dog, 4 cats

539

Ilford, Essex

February for 1 year

Mother’s help,£150? no driving,good English, G 4 ½, B3, no pets, parents work, prefer Polish but open, someone warm, friendly, can do attitude, tidy,

 

 

Elderly Companions needed:

 

Family name

Location

Star/end date

Brief information

 

1149

Walberswick, Suffolk

ASAP for long-term

Elderly companion,  £250, 93 years old lady, no driving, no smokers! Maybe intermediate English, helpful if they speak German

 

1129

Blackboys, East s

March for a year

Elderly companion, £200, accept MALE, fluent English, elderly lady aged 67, have two dogs, someone patient, no driving,

 

 

528

Weybridge, Surrey

ASAP for a year

Elderly companion, £150-170, daily driver, basic English, no pets, elderly man aged 83, no pets,

               

 

Housekeeper needed:

 

Family name

Location

Brief information

1124

Brentford, London

Houseekeeper, from end of January until end of July, occasional driving,£170 good English, accept SMOKER, G17, G11, mother works from home, has small dog, prefer Spanish but open, someone friendly, funny,

1110

Fulham, London

Housekeeper, ASAP for 1 year, no driving, £225, B4, B3, no pets, parents work, happy, good eye on detail, good English,

1031  

Widnes, Halton

ASAP – for long-term Housekeeper,£150-200  , not necess driving but would be nice, good English, accept SMOKER, G9, B5, B3(down-syndrome),has goldfish, mother doesn’t work,  

1069

Alresford, Hampshire,

ASAP-ongoing, housekeeper, £180, occasional driver, intermediate English, B4,B2, baby girl 4 months, mother works from home, has dog, someone tidy, organised, good cook,

1105

Stockport, Cheshire

ASAP for 6 months

Housekeeper, £180 intermediate English, not necessary driving but would be nice, B 8 months, has 2 dogs, someone who has healthy lifestyle,

         

 

March- April 2016 start families 

Family

Location

Start/end date

Brief information

1152

Kensington, London

Early April for long-term

Nanny, £350-400 per week, not necess driving but would be nice, good English, B11, G9, B7, 4 months old baby boy, no pets, parents work, prefer Greek but open, someone happy, active, fun, trustworthy, super organised,

1147

Clapham, London

April for 12 months

Mother’s help or Junior Nanny/Nanny, no driving, basic English, baby girl 6 months, parents work, has dog, prefer French, easy-going, fun, loving,

 

 

May

AP

1142

Turnbridge Wells, Kent

March for 6 months

AP, no driving, good English, G 18 months, baby due in April, mother doesn’t work, has dog,

1125

Newton Abbot, Devon

March for 12 months

AP+, no driving, basic English, accept SMOKER, B2, no pets, mother will go back to work, prefer Spanish/Portuguese,someone confident,

506

South Croydon, London

14 March-4th April for min 9 months up to a year

Mother’s help, need a driver, £140-150, intermediate English, G3, G almost2, no pets, mother works part-time, someone caring, considerate,

895

Putney, London

 1st of April until summer or longer

AP+, occasional driver, £100, intermediate English, G7,G5, has hamster and goldfish, prefer Dutch but open, someone open, reliable, honest

1115

South Croydon, London

March for 6-12 months

Mother’s help, no driving, good English baby boy 21 months, single mother works full-time, 2 rabbits,

1086

Trowbridge, Wiltshire

March 2016 for 6-12 months

Mother’s help, no driving, basic English, B7, B2, 7 months old baby girl, no pets, want someone who can cook,

1055

Fulham, London

 March 2016 for 6 months

AP+/ £100 or Mother’s help, £150-160,Good English, G5, G3, G 1month, no driving, no pets, mother doesn’t work, prefer Scandinavian, German but open, someone quiet, discret, private,

1118

Richmond, London

1st April until end of August

AP+, £100, no driving, mother doesn’t work, baby due in May, B4, G2, someone flexible, no pets, father lives in Gabon, intermediate

 

Short term Families:

 

Family name

Location

Start/End Date

Brief information

 

May- September 2016 start date:

 

Family

Location

Start/end date

Brief information

1151

Warborough, Oxfordshire

June or July for a year

AP+, daily driver, good English,accept smoker, B8, G4, mother works part-time, has dog, prefer Spanish or German but open, someone mature, +21, fun, social

1144

Hertford Heath, Herefordshire

Late April-early June for 12 months

AP+, £85-95, fluent English, daily driver, B3, B1, parents work full-time from home, has dog, prefer Scandinavian or German but open, someone outgoing, sociable, confident,

1139

Acton, London

August until July 2017 (min 6 months)

AP+, £100, accept MALE, no driving, intermediate English, accept SMOKER, G 2 ½, G 6 months, no pets, mother works from home, want Portuguese or Norwegian, someone open, friendly, can cook,

482

 

July

Prefer German AP

1137

Wooburn Green, Buckinghamshire

September 2016

AP+, occasional driver, £100, intermediate English, accept SMOKER, G6, B2, baby due, mother doesn’t work, no pets,

1089

Little Kinghills, Buckinghamshire

End of August for a year

Mother’s help, £140-150, daily driver, fluent English, accept smoker, B8, B5, parents work, has dog, someone warm, flexible, friendly, capable to use initiative,

655

Notting Hill, London

31st May for a year

Mother’s help, fluent English, £150-200 or more for the right candidate, no driving, G2, baby due end of January(will be 5 months old in May), no pets, mother doesn’t work, prefer Australian but open, someone organised, tidy, friendly, experience with babies, cooking, responsible, mature,

1109

Orpington, Kent

Mid/End-August for 12 months

AP+, basic English, no driving, G10, B9, G6, no pets, mother works 2 days/week, pleasant, smiley, love outdoors,who can cook, want French

1095

Herne Hill, London

Summer of 2016- for 6-12m

AP+, £100, G5,5; G3,good Eng, MALE ok, want Romanian, tidy, happy, no pets, no driving

1093

Chiswick, London

May 2016 for 12m

AP+, G7, B4, no driving, good Eng, prefer French, Italian or Spanish, parents work f/t. no pets. Someone well educated, energetic, fun, confident

 

1073

Streatham, London

1st May 2016 for a year

Mother’s help, occasional driver, fluent English, 9 months old baby twins, no pets, mother doesn’t work, has previous experience with baby twins, first aid, maternity nurse experience

1065

Cudham, Kent

July of 2016 for 6 months

AP or Mini-mother’s help, B2, baby exp in May 2016, no pets, father works from home, prefer Austrian and German but open, someone who likes horses, prefer someone calm, relaxed, helpful, someone musical,

1042

Higham, London

1st of July 2016- July 2017

Mini-mother’s help, £125, no driving, good English, 16 months old baby boy (will turn 2) parents work, 2 dogs,baby due in February, someone has exp with babies,

 

1022

Newcastle Upon Tyne

September 2016 for a year

Mother’s help, daily driver, accept MALE, £140-150,satisfactory English, G4, B2, mother is student(to be a nurse), has cat, tortoise,gold fish, relaxed, good sense of humor, flexible,